Skotsko v Kostelíku počtrnácté

Když jsme před 15 lety pozvali na náves jednu dudáckou kapelu, ani největší optimisté netušili, co právě vzniká. Ale už tehdy bylo jasné, že vzniká něco velkého. Na první ročník 24.7. 2009 přišlo z Kostelíka a okolí 220 diváků. Konečně můžete se o prvním ročníku dočíst zde.  Milan Let uchopil celý festival do pevných rukou a postupně vybudoval velký hudební festival, na který se sjíždějí Skoti a příznivci dobré muziky nejen z okolí, ale i z celého Česka a letos jsme dokonce přivítali i hosta přímo ze Skotska.

Již v pátek jsme měli postavené podium, zvukaři a osvětlovači dlouho do noci ladili na rampách nad podiem svoje světla a reproduktory a propojovali vše se stolem zvukaře. Na náves také přijely první stánky. V pátek jsme připravili i stanové městečko, vyznačili parkoviště, prostor pro Skotské hry (Highland games) a vyznačili celý prostor návsi pro diváky. Večer, když bylo vše hotovo a připraveno, jsme si mohli dát v klidu první pivo.

V soboru od rána začali přijíždět první návštěvníci festivalu a přesně v 11:00 to začalo. Jako první vystoupila kapela Tune I se svými lyrickými skladbami, které se krásně nesly návsí a oslovovaly další a další přicházející návštěvníky. Před polednem jsme si na podiu zatančili s taneční skupinou Glan Clann a poté rozehrála svoje sklady Conemara Chaos.

Ve 13.00 pravidelně organizujeme úchvatný nástup dudáků a za zvuku skotských melodií pochodují skotští dudáci a bubeníci dolů před kostel a jsou doprovázeni dalšími Skoty třeba z taneční skupiny Glann Clan. Úchvatný okamžik.

Po slavnostním nástupu svoje poetické skladby zahrála Irish Dew a po oslavě haggis – skotského národního jídla a další výuce tance nastoupili tradiční dudáci z Blue Squadron  Pipe Band.  Po dudácích nastoupila kapela Bran se krásnými písněmi Bretonců nás ze Skotska a Irska přenesli svojí muzikou do keltské Bretaně. Dudáci z Rebel Pipers rozezněli svými píšťalami celou naši vesnici. Když se Kostelíkem rozléhají skotské dudy, automaticky se přenesete někam na Skotskou Vysočinu.

Večer sliboval větší divočinu. Nejen na podiu ale i na obloze. Prudký poryv před bouří málem odfoukl některé stánky, ale Skotsko v Kostelíku se nezastavilo. Snad to byla krásná muzika nebo nám přáli všichni skotští druidi, ale bouře se před Kostelíkem otočila k severu a nás míjel jeden bouřkový mrak za druhým a nad Kostelíkem bylo stále sucho. Na podiu to rozbalili Moravian Bastards, po nich nastoupili Vintage Vine a večer zakončili smrští muziky Happy tu Meet.

To už ani okultistické čáry Milana Leta nepomohly a Happy to Meet propršeli. To ale asi 200 posledním nadšeným divákům nijak nevadilo a rychlá a uhrančivá muzika Happy to Meet nutila každého, aby se alespoň pohupoval v bocích nebo podupával do rytmu.

Končili jsme v 22:30 zcela vysílení, unavení ale šťastní. Skoro 12 hodin živé muziky je pořádná dávka energie.

Moc děkujeme všem sponzorům, kteří nám pomáhali se zajištěním festivalu a speciální poděkování patří Hasičům z Modřejovic a také některým hasičům z Kostelíka, kteří nám moc pomohli s organizací parkování, navádění aut a organizací celé dopravy. Bez této neviditelné práce by nebylo možné Skotsko v Kostelíku zorganizovat.

Kromě spousty diváků jsme také přivítali pana starostu Rohlu. Těší nás, že Městys Slabce podporuje svoje spolky a sdružení, které se starají o kulturní život.

Skotsko v Kostelíku se moc vydařilo a všichni byli nadšení a spokojení.

Toto je fotogalerie, po rozklinutí se fotky zvětší.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *