Martin Balík o koronaviru

Máme v Kostelíku velké štěstí, že jedním z našich sousedů je i doc. Martin Balík, který pracuje jako přednosta kliniky intenzivní medicíny v 1. všeobecné fakultní nemocnici. Jako vysoce kvalifikovaný odborník se specializuje na možnosti a postupy léčení pacientů s velkými problémy a jeho klinikou tedy procházejí i nejtěžší pacienti s aktuálně velmi diskutovaným Covidem 19. Martin Balík je prvním lékařem v Česku, který léčil novým lékem remdesivir a velmi dobře zná ten nyní tak často diskutovaný koronavirus, který dovede zastavit celou ekonomiku.

V hodinové diskuzi jsme se v sobotu 12.9. dozvěděli, jak, kde a kdy virus napadá člověka, jaké je rizikové chování, jaké skupiny obyvatel jsou nejvíce ohrožené, ale také že lidské tělo si většinou dokáže s virem poradit.  Takže pokud je vám více než 60 let, jste velmi obézní, máte cukrovku 2. typu a jste muž, máte se čeho obávat. Zatímco mladý člověk, který je konfrontován s tímto typem viru, si snadněji s nákazou poradí a buď projde zcela bez příznaku, není tedy klinicky nemocný a pokud není ani testován, tak to vlastně ani neví, zda má rýmu nebo Covid 19. Celkem 95 % všech pozitivně testovaných patří do této kategorie.

V těchto dnech nás děsí velký nárůst pozitivně testovaných a politici vyhlašují různá karanténní opatření nejen v Česku, ale i okolo nás.  Používané PCR testy ale umí odhalit buď přítomnost nebo nepřítomnost záhadného viru, ale v žádném případě nejsou schopny měřit množství viru v těle pozitivně testovaného. Takže do kategorie pozitivně testovaného patří ten, kdo má v sobě desítky těchto virů, stejně jako další, kdo má v těle již miliony těchto malých organizmů. První si s viry snadno poradí a druhý musí ihned vyhledat lékaře a zahájit intenzivní léčbu. Proto pouhý počet pozitivně testovaných je vlastně hodně problematické číslo. Pozitivně testovaný totiž v 60 % neznamená nemocný, mnohem důležitější je počet skutečně nemocných, tedy těch, u kterých vypukly nějaké klinické příznaky nebo těch, kteří vyžadují intenzivní péči.

Celá karanténa a všechna opatření, která v březnu zcela zastavila ekonomiku, chod škol, obchod a cestovní ruch, byla vyvolána strachem ze zahlcení a zhroucení našeho zdravotnictví a nedostatečných kapacit na jednotkách intenzivní péče, které budou zahlceny těžce nemocnými s Covid 19. V polovině září je na intenzivní péči připraveno v celém Česku 1500 lůžek a obsazeno je 60 z nich.

Počet skutečně nemocných a pochopitelně i počet pozitivně testovaných pravděpodobně dále poroste, ale doc. Balík se nedomnívá, že by mohlo dojít k přetížení kapacit a ke zhroucení zdravotní péče. Současný nárůst je vlastně teprve první vlna této podivné choroby, kterou jsme v březnu drakonickými opatřeními zastavili a teprve nyní naplno propuká. Pokud se podaří projít touto vlnou ještě v průběhu září a října, budeme mít naději, že obvyklá chřipková epidemie v únoru a březnu již může proběhnout normálně bez spolupůsobení Covidu 19.

Jenom okrajově jsme se v naší diskuzi dotkli i role politiků a lékařů ve významných státních pozicích. Je jasné, že takto významné společenské téma je pochopitelně i politickým nástrojem a mnozí aktéři si na Covidu ohřívají vlastní polívčičku. Konečně vnímavý pozorovatel to může v mediích vidět prakticky každodenně a snad jsme vůči nesprávným, přehnaně hysterickým nebo naopak totálně zpochybňujícím názorům již alespoň trochu imunní. Povídání se skutečnými odborníky tomu výrazně napomáhá.

Na diskuzi s doc. Balíkem v Kostelíku přišlo nebo přijelo více než 50 lidí z Kostelíka, ale i ze sousedních obcí. Všichni získali objektivní informace a doporučení, která pomohou snižovat míru hysterie ve společnosti, ale současně i zachovávat základní obezřetnost.  Covid může v našem těle natropit pěkné problémy, ale současně není nutné kvůli němu se uzavírat do igelitových stanů a přestat komunikovat se svým okolím.

 

Toto jsou náhledy, kliknutím na obrázek se otevře do plné velikosti.