Co nám zpívá nad hlavami

V sobotu 13.06.  uspořádala Ivana Černá v kapli svaté Máří Magdaleny první letošní povídání. Tentokrát do Kostelíka přijel pan Petr Růžek, ornitolog, fotograf a milovník Křivoklátska. Po zahájení a představení Petra Růžka mu Ivana předala slovo a on nám začal vyprávět o tom, jak postupně od dětství rozvíjel svůj vztah k přírodě, k lesu a ke Křivoklátsku. Po krátkém představení své práce a své největší záliby začal Petr Růžek mluvit o jednotlivých fotografických úlovcích, které prezentoval na obrázcích v kapli, ale i v počítači. Na krásném videu z úlovku Petra Růžka jsme mohli vidět, jak na Křivoklátsku hnízdí mořští orli, jak vypadá hnízdo rákosníků, jak v poli vypadá hnízdo motáka, ale i mnoho dalších zajímavých příběhů z CHKO Křivoklátsko nebo z Lánské obory. Pro mě největším překvapením byly fotografické úlovky z nivy Lišanského potoka kousek pod Kauflandem v Rakovníku.

Stejně zajímavé bylo i vyprávění a ukázky toho, jak Petr Růžek chodí oblečen do lesa a hledá svoje fotografické úlovky. To, že k fotografování je potřeba velký teleobjektiv a velmi kvalitní fotoaparát, asi nikoho nepřekvapí. Ukázky jeho zimního i letního maskovacího vybavení včetně stanu, různých typů objektivů, fotopastí a dalšího vybavení do přírody bylo ale uchvacující. Velmi zajímavý byl i diktafon, který může zaznamenávat zpěv ptáků až jdou vzdálenosti 60m.  Je hodně těžké si představit, jak ležím ve maskovacím stanu a čekám na to až přijdou černí čápi, nebo na přílet sokola.  Když ale Petr Růžek vyprávěl, jak na svoje úlovky čeká někde v blátu a vlhku třeba 15 hodin, tak to je již pro mě zcela nepředstavitelné. Obdivuji každého, kdo tohle dokáže.

Po vyprávění o Křivoklátsku a o jednotlivých snímcích jsme se všichni chtěli na něco zeptat. Ještě dlouho po posledním obrázku jsme v kapli seděli, vyprávěli a dotazovali se na podrobnosti některých neuvěřitelných fotografií.

Díky Ivaně Černé se nás v kapli sešlo více než 20 a každý si odnesl skvělý zážitek a spoustu nových informací o tom, co nám v Kostelíku prozpěvuje nad hlavami.

Na video a některé další pořady Petra Růžka se můžete podívat na You Tube na tomto odkazu.

Toto je galerie, po rozklinutí bude obrázek v plné velikosti.

 

 

Poslední letní akce v Kostelíku

Stalo se již dobrou tradicí, že v Kostelíku končíme letní program společnou akcí, kdy spojíme povídání v kapli, členskou schůzi našeho OS Kostelík a celou sezónu dlouho do noci hodnotíme u grilované krůty, piva, a vína. Naše setkání se koná pravidelně v termínu okolo 15.9. a provází nás příjemné a útulné babí léto s jasnou oblohou a bez větru. Letos to tak opravdu nebylo. V sobotu od rána se nad Kostelíkem honily přeháňky od severozápadu šel prudký vítr a zima byla ukrutná. Nás ale ani zima nezastaví. Milan, Robert, Jarek a Láďa připravili stany, přivezli velký gril a v závětří za kaplí se od oběda grilovalo. V 15:00 se nás v kapli sešlo skoro 20 lidí a Jana Marková si připravila moc hezké povídání o své cestě po Uzbekistánu. Dozvěděli jsme se něco o geografii této středoasijsné země, snad si budeme pamatovat i několik střípků z historie země mezi Pamírem a zcela vyschlým Aralským jezerem. Potom jsme již spolu s Janou cestovali nejprve po Taškentu a pak jsme se podívali i do dvou nejstarších měst, do Buchary a Samarkandu. Ještě jsme nestihli ani polovinu a vymezená hodina a půl utekla jako voda. Domluvili jsme se, že na jaře budeme v našem povídání pokračovat.

Po poutavém a zajímavém vyprávění Jany o Uzbekistánu, jsme se přesunuli k druhému bodu náročného sobotního programu. Milan Let nás provedl členskou schůzí, zhodnotili jsme, co jsme splnili, co se nepodařilo, naplánovali jsme některé akce na zimu. Tradiční Vánoční koncert s Hradním Duem bude v Kostelíku v pátek 16.12. Také jsme zvolili staronové předsednictvo našeho spolku. Těší nás, že se nám daří udržovat společenský život, byli bychom velmi rádi, pokud by se do organizace a zajištění akcí zapojilo více kamarádů a přátel.

Třetím bodem programu bylo společné setkání na návsi u krůty, piva a vína. Pokud se některým v kapli zdálo, že je chladno, při příchodu ven ihned změnili názor. Naštěstí za plachtou stanu, která odstínila nejhorší průvan, bylo docela útulno a krůta a další pohoštění, které připravily naše dámy, dalo zapomenout na mrazivé počasí. Sedělo se okolo stolů, vyprávěly se zážitky z léta znova jsme vyhodnotili některé naše společné akce, připomínaly se dávné zážitky a bylo nám moc fajn.  I přes to, že teplota s postupujícím večerem klesala pod 10 °C, jsme seděli okolo stolů dlouho do noci a poslední vytrvalci odcházeli okolo 23:00.

Nejen tato akce, ale celá letní sezóna se v Kostelíku velmi povedla a už se těšíme na další plány na zimu. Kromě Vánočního koncertu Hradního Dua se asi něco v budou

cnosti chystá. My nesmíme ani naznačovat.

Povídání o Uzbekistánu, členská schůze a grilování

Vážení sousedé, přátelé, členové a přiznvci OS KOSTELÍK

Výbor OS Kostelík srdečně zve všechny sousedy a členy našeho spolku na poslední letošní povídání. Tentokrát bude Jana Marková vyprávět o svých cestách po Uzbekistánu o setkávání s místními a také o putování po horách. Vyprávění bude doplněno spoustou fotek a zcela jistě i spoustou krásných příběhů.

Po povídání proběhne 14. členská schůze našeho spolku, kde vyhodnotíme, co se letos povedlo a nepovedlo, naplánujeme akce na další období a zvolíme výbor našeho OS. Podrobný program je přiložen.

Po členské schůzi se sejdeme na návsi, kde bude připraveno grilování, nějaké pivo, víno a kde můžeme probrat všechny naše akce.

Těšíme se na vás v sobotu 17.9. 2022 od 15:00 v naší kapli sv. Máří Magdalény.

Výbor OS Kostelík

Pozvánka na členskou schůzi 2022

 

Medová sobota

Není nic krásnějšího, než neděle ráno a vonící káva se lžičkou medu… znáte tu pohodu? Když začnete přemýšlet o tom, co všechno musí včelař Vráťa Štýbr z Kostelíka udělat, abychom my si užili této nedělní rozkoše, zjistíte, že vlastně nevíte víc než to, co si pamatujete ze školních lavic…

Tak, jak už my v Kostelíku, to máme ve zvyku, poprosili jsme Vráťu, aby nám o svém koníčku vyprávěl. V sobotu 20.8b ve čtyři se nás, zvědavců, sešla docela početná partička a bylo co poslouchat!

Kromě anatomie včely jsme s Vráťou prošli celý včelařův rok….

Víte co s rojem, který uvidíte na jaře na stromě? Co je svatební tanec včelí královny? Nebo jakou chuť má med na  jaře a kolik druhů medu vytočí včelař za rok? Ne?… No, my to už víme a Vráťova slova o historii a jeho vášni pro včely jsme si užili i na závěrečné ochutnávce medů a medoviny.

A víte, který med nejvíce chutnal? No ten první, ten, co je nejvoňavější po malinách a třešních! Krásnou vzpomínku jsme poslali i panu Topinkovi, který Vráťu všechno naučil… krásné sobotní odpoledne! Teď mi bude chutnat lžička Vráťova medu ještě víc!

Díky Vráťo!

Text a foto Ivana Černá

Vráťa Štýbr o včelách

Víte, odkud včely sbírají med? Tušíte, jak to vypadá a funguje ve včelím úlu? Jak daleko doletí včely pro nektar?

Toto a mnoho dalšího se můžete dozvědět v Kostelíku v sobotu 20.8. od 16:00. V naší kapli sv. Máří Magdaleny bude pan včelař Vráťa Štýbr vyprávět o včelách, co všechno včely potřebují, co je ohrožuje a kolik práce je potřeba ke stočení jedné sklenice medu.

Přijďte si poslechnout zajímavé povídání zkušeného včelaře.