Knihovna otevírá

knížkyTradiční knihovna v Kostelíku se zase v létě otevírá. Poprvé můžete přijít do kaple nejen půjčit si knížky, ale i posedět a probrat nejnovější novinky v sobotu 2.7. 2016 v 15:00. V knihovně bude již tradiční dámská jízda s kávičkou a pochutinkami, které každý přinese. Těšíme se.

Slavnost prince Alexise Croy a mlynáře Václava Čecha

V sobotu před prázdninami 25.6. 2016 se sešlo na dvoře Čechova mlýna ve Slabcích asi 100 lidí. Všichni přišli oslavit mimořádný den. Ten den se ve Slabcích připomínalo jednak 150 let od příchodu rodu Croy do Slabec a 150 let od narození mlynáře Václava Čecha. Slavnost uspořádal spolek Mlýnice Slabce pod vedení paní Vlasty Uhrové společně s mlynářem Petrem Čechem a i přes velmi velké vedro se moc povedla. Po úvodním slově Petra Čecha, který připomenul rod Čechů a jejich roli při rozvoji celého regionu, připomenul také  novinář a autor knížky o osobnostech mikroregionu Balkán Roman Hartl osobnost a zásluhy prince Alexise Croy v průběhu války, jeho osud a divoký odsun po válce. Starosta Vlastimil Štiller poté seznámil celé shromáždění s rozhodnutím zastupitelstva ve Slabcích udělit princi Alexisi Croy čestné občanství in memoriam městyse Slabce a napravit tak křivdy, které se staly rodu Croy v bouřlivém poválečném čase. Udělení čestného občanství bylo všemi kvitováno bouřlivým potleskem. Plaketu čestného členství v češtině i v němčině převzal Albrecht Croy společně se svojí sestrou a poté společně s dalšími slavnostními hosty odhalili na budově Čechova mlýna pamětní desku. Za rodinu kromě Albrechta Croy poděkovala také druhá manželka Alexise Croy paní Jana Croy a četlo se i poděkování dalších členů rodu Croy, kteří nemohli být dnes ve Slabcích.

Celá oslava měla velmi krásný a velmi důstojný charakter a pokračovala v mlýnici promítáním dokumentu o životě rodu Croy a dalšími vzpomínkami na obě dnes připomínané osobnosti.

Fotografie jsou pouze náhledy, stačí klinout jednou a zvětší se a ještě jednou a fotografie budou v plné velikosti.

 

Čáp černý v Kostelíku

 

Čáp černý

Pamatujete, jak před týdnem mluvili v dokumentu České televize Krajinou domova v díle o Křivoklátsku o černých čápech.  Pokud jste to ještě neviděli, odkaz je našem webu v tomto článku.  Právě zde u nás na Křivoklátsku se jim mimořádně daří a mají zde svoje hnízdiště. Tuším, že ukazovali právě údolí Úpořského potoka.  Tak dnes v pátek dopoledne se jeden z nich objevil nad Kostelíkem zakroužil, podíval se, co je nového a zase odletěl. Viděli ho Jarek a Věra Kratochvílovi a Ivana Černá. Bohužel nikdo z nich nestihl vytáhnout foťák. Pokud máte i další pozorování tohoto chráněného čápa, tak prosím o zprávu, nebo dokonce o fotku.

Více o čápech černých najdete třeba zde, ale také na mnohých dalších stránkách na webech.

foto je pouze ilustrační

 

Program na léto a další podrobnosti

V létě bude v Kostelíku velmi živo. Některé aktivity jsou již tradiční a zaběhané, jiné budou nové a neotřelé, ale v každém případě se máme na co těšit.

Z hlavních akcí zatím vyjímáme akci největší. V sobotu 9. července vypukne Skotsko v Kostelíku. Ale i další plány stojí zato. Hned týden po Skotsku v sobotu 16.7. do Kostelíka přijede prof. Miroslav Bárta známý český egyptolog, který bude odpoledne v kapli v. Maří Magdaleny mluvit o nových objevech v saharském písku i v dunách Sahary. Díky Mirovi Tupému se také můžeme podívat pod vodní hladinu. Potápěč Luděk Slach bude vyprávět o životě pod vodou a bude k tomu promítat moc krásné obrázky zpod mořské hladiny. Pod hladinu moří se podíváme v sobotu 6.8.

Také pojedeme na Berounku. Letos budeme splouvat od Liblína do Zvíkovce, tedy pojedeme jiný kousek řeky. V úvahu připadají dva termíny. Buď hned týden po prof. Bártovi 23.7. nebo o týden později v sobotu 30.7. Prosím dejte vědět obratem mailem na moji adresu perlin@kostelik.cz, který termín preferujete. Potřebujeme také znát přesný počet přihlášených, abychom mohli objednat správný počet lodí. Pokud budete ve spojení s Láďou a Láďou (Pucholty), dejte jim také vědět, aby se ozvali. Na druhou polovinu srpna domlouváme jako tradičně dr. Eduarda Stehlíka, který bude vyprávět další příběhy z nedávné válečné historie.

Každý rok na čarodějnicích se domlouváme, že letos konečně uděláme velký letní oheň v Kostelíku, dřevo máme, ohniště jsme letos nezlikvidovali, takže zbývá domluvit termín. Sejdeme se Na vrškách u ohně?  Také prosím o zprávu, zda taková akce má smysl nebo je to jenom výstřel do tmy.  Usínat ale ve spacáku u dohasínajícího ohně pod celtou má něco do sebe, trocha romantiky neuškodí.

Všechno můžeme probrat v kapli, kde bude každou sobotu po obědě od 15:00 otevřena tradiční knihovna – kavárna a kde se dají jednotlivé problémy a radosti dobře probrat.

Na všechny akce v kapli i jinde ještě budou připraveny pozvánky, tady máte přehled hlavních plánů na léto v Kostelíku.

 

 

 

Švestky prospívají

Když jsme na podzim dávali do země švestky podél silnice k řece, hlavní nevyřčená otázka, která se nám všem táhla hlavou, byla: „Přežijí zimu? Neokoušou je srnky, jeleni sika, daňci nebo  prostě neuschnou?“

Na jaře mnozí z nás mířili k útlým stromkům a okukovali jsme, jak to vypadá. Před 14 dny provedli odbornou kontrolu Slávek jako vrchní kostelácký dendrolog spolu s Jarkem a Milanem a vypadá to velmi dobře. Všechny přežily, pouze 4 švestky budeme muset na podzim vyměnit. Slávek odborně zastřihl rašící větve, Jarek a Milanem obsekali okolo kmínků trávu, aby stromky měly dost vláhy a společně všechny stromky alespoň pohladili pohledem.

Petr již plánuje, jak postupně založíme archiv slivoviček vypálených z našich švestiček. Ale u koho ten archiv bude bezpečně uložený a nevypitý? Čačanská lepotica je na slivovičku velmi vhodná.

Také jsou dneska posekané cesty k vyhlídce a podél Kostelíka, aby na Skotech mohli všichni návštěvníci dobře korzovat.