Skotsko v Kostelíku

Letošní Skotsko v Kostelíku zpočátku působilo jako další běžný ročník malého festivalu skotské kultury, který se letos konal sedmým rokem. Samozřejmostí mělo být opět něco navíc. Pořadatelský tým se snaží divákům přinést vždy něco nového, co zde ještě nebylo možné zhlédnout. A tímto každoročním zpestřením nabyl letos festival slavnostnějšího rázu.

První „novotou“, na kterou posluchač při příjezdu narazil, byly Skotské hry. Jejich stanoviště bylo u parkoviště a obstaral je sportovní klub Kládaklan. Velmi slušná účast soutěžících a zájem o hry zajistili zřejmě i spolupráci pro další ročníky a tak bude mít festival i sportovní část.  Druhým hlavním zpestřením bylo samotné zahájení. Pro letošní ročník se pořadatelům podařilo zajistit účast obou dudáckých skupin, které v Čechách existují – The Rebel Pipers a Bohemian Pipe Band. Zvuk dud se zahájením nesl, nikoliv však z obvyklého směru pod kaplí, ale od parkoviště. Zahajovací průvod, který byl oproti uplynulým ročníkům skutečně mohutný a slavnostní, doplňovali tanečníci ze skupiny Nessie a sportovci z Kládaklanu. Doufejme, že tímto jsme také založili novou, zahajovací tradici. Po zahájení pokračoval festival svým obvyklým a zaběhnutým tempem, které se nám v uplynulých letech osvědčilo. Na pódiu se střídaly skupiny, které se k nám většinou rády vracejí a po roční odmlce vystoupila i skupina Wintage Vine. Během přestaveb a zvučení se ,,dudalo“ nebo tancovalo, kdo měl chuť, jedl, pil a sportoval. Po haggisu se jen zaprášilo a u stánku s whisky postávali návštěvníci ještě po skončení programu. Podle hustě obsazené návsi a potlesku, který se opakovaně ozýval, můžeme konstatovat, že byl letošní ročník opět úspěšný. K tomu přispívá i největší návštěvnost v historii festivalu.

Rádi bychom ještě jednou všem poděkovali. Nejprve všem živlům, že nám vyšly vstříc. Dále návštěvníkům, kteří se dostavili v hojném počtu. Velký dík patří také sponzorům za jejich štědrost. A na závěr všem ochotným a dobrým duším, které pomáhají, abychom Vám mohli předvést to, co Vás po sedm let stále baví – a za to jsme samozřejmě rádi.
Hlavní pořadatel Milan Let