Fotíte? Chcete se podílet na kalendáři 2013

Možná znáte krásná místa v Kostelíku a okolí, která jsme dosud neobjevili a nenafotili. Možná máte ve svém archivu fotek zajímavé detaily nebo zajímavé pohledy na různá místa v Kostelíku. Zkuste zapátrat nebo nafotit zajímavé pohledy a zašlete nám svoje fotky. Chtěli bychom složit příští kalendář Kostelík 2013 z vašich fotek,  a proto vyzýváme všechny, kteří se také koukají na svět prostřednictvím hledáčku fotoaparátu, pošlete nám fotky z Kostelíka nebo z nejbližšího okolí a rádi z nich připravíme kalendář.

Musí se ale jednat o fotky v dobré kvalitě, tedy nejméně o velikosti 2 MB a musí na nich být jasné, že se jedná o Kostelík. Fotku krásné květiny (ptáčka, listu….), byť vyfocené v Kostelíku, ale bez jasného vztahu k naší vesničce nebereme.  Těšíme se, že nás zavalíte fotkami.

U každé fotky bude pochopitelně uveden autor.

Jak to bylo s atentátem na Heydricha.

Občanské sdružení Fara Slabce ve spolupráci s Občanským sdružením Kostelík pozvali významného českého vojenského historika dr. Eduarda Stehlíka na povídání o nejvýznamnější akci vojenského odboje v průběhu druhé světové války. Dr. Stehlík z Vojenského historického ústavu velmi zajímavě přiblížil pro více než 40 posluchačů nejen dny atentátu, ale dovedl na mnoha příkladech vysvětlit a popsat život Gabčíka i Kubiše, jejich výcvik v Anglii a Skotsku, postup plánování atentátu na Heydricha i bezprostřední kroky v průběhu atentátu i po atentátu až do hrdinné smrti v pravoslavném chrámě v Resslově ulici Praze 2.

Asi všichni, kdo v kapli sv. Máří Magdaleny v Kostelíku diskutovali o souvislostech atentátu, znali do určité míry příběh atentátu i hrdinský příběh Gabčíka a Kubiše. Bylo ale velmi zajímavé, jak se dr. Eduardu Stehlíkovi podařilo upozorňovat na jednotlivé mýty okolo atentátu, vyvracet je a zdůraznit pravděpodobný průběh všech událostí před 70 lety v Kobyliské (Heydrichově) zatáčce v Praze. Například jsme nikdo netušili, proč pravděpodobně samopal Sten-gun selhal a nevystřelil. Perfektně vycvičení výsadkáři dostali relativně nové a skladné zbraně a teprve později se ukázalo, že při plném zásobníku 32 nábojů se může náboj vzpříčit a zablokovat tak samopal. Diskuze se dotýkala i dalších výsadků a jejich role i jejich úkolů na území tehdejšího Protektorátu a také dopadů atentátu nejen na domácí odboj ale i na mezinárodní postavení československé vlády v Londýně.  Z diskuze nebylo možné vyjmout také roli výsadkáře Čurdy, který podlehl atmosféře a vyzradil úkryt ostatních parašutistů i například osud Heydrichova mercedesu a možnosti jeho identifikace v současnosti.

Za 3 týdny v sobotu 16.6. budeme v Kostelíku opět spolu s dr. E. Stehlíkem povídat o vyhlazení Lidic. Pozvánku včas rozešleme, ale už nyní si můžete termín zapsat do diáře.