Informační panel
Všimli jste si, že mnohé obce mikroregionu Balkán mají na návsích nebo jinde na významném místě svoje velké informační tabule, kde se dočtete o historii obce, o významných rodácích a o zajímavostech v obci. V Kostelíku jsme bohužel zatím žádnou takovou ceduli pro návštěvníky a hosty naší vesničky neměli. Proto jsme se v rámci našeho občanského sdružení domluvili a připravili jsme si vlastní text a fotky na podobnou informační tabuli na náves. Tabule je vyrobena ve stejné struktuře jako mají jiné vesničky okolo. Takže i u nás se turisté brzo dozví o historii Kostelíka, o Chlístovu, o staré zemské stezce, nebo o dalších zajímavostech v okolí. Na ceduli je také jedna zpráva, která bude pro všechny v Kostelíku úplnou novinkou a za její objevení vděčíme Romanovi Hartlovi. Více ale prozrazovat nebudu.
Cedule je nyní u Vráti Štýbra, který na ni vyrobí rám a po dohodě s Alešem Opatrným ji pověsíme na altán na návsi. Můžete se těšit.
Pohraniční opevnění – věčné téma
V sobotu 24.9. přijel do Kostelíka již po šesté slovutný vojenský historik dr. Eduard Stehlík. Jako hlavní téma svého povídání si pro letošní rok vybral téma vojenské pohraniční pevnosti, které jsme v Československu vybudovali ve velmi krátké době v druhé polovině 30. let a po Mnichovské dohodě zase smutně museli opustit. Ve vyprávění se dr. Stehlík soustředil na neuvěřitelnou aktivitu, kterou Ředitelství opevňovacích prací zajistilo mezi roky 1935 – 1938. Celkem asi 400 zaměstnanců ŘOP projektovalo, testovalo, organizovalo a kontrolovalo výstavbu více než 200 staveb těžkého opevnění a více než 10 000 lehkých staveb – řopíků. Zajišťovali všechno, od výběru prověřených stavebních firem, testování jednotlivých typů armovaného betonu, zajištění a osazení jednotlivých typů výzbroje, rozhodnutí o umístění jednotlivých staveb a zajištění celé logistiky výstavby. Úctyhodné dílo. Postupně jsme probrali výstavu a vybavení od těžkých dělostřeleckých tvrzí, přes menší dělostřelecké sruby až po nejmenší lehké stavby. Dozvěděli jsme se mnoho o potížích výstavby vlastně v nepřípustném horském terénu například Orlických hor a Jeseníků. Dr Stehlík zmínil také specifické stavby v okolí Bratislavy a také i skutečný vojenský význam celého opevnění.
Velmi zajímavá byla i diskuze o dalším osudu jednotlivých staveb v době okupace, ale i po druhé světové válce a dokonce i v 90. letech. Je neuvěřitelné, jak velmi malá skupina lidí byla schopna zorganizovat, zajistit, vybudovat a také obsadit vojáky jednotlivé pevnosti, a jak smutně je museli opouštět po Mnichovu. Pro mě je výstavba celého opevnění důkazem neuvěřitelné schopnosti, ale i nadšení a pracovitosti všech, kteří se na stavbách podíleli. Vybudované systémy opevnění patří k mnohému dalšímu, na co v našich dějinách můžeme být opravdu hrdi a to i přesto, že se z nich vlastně nikdy nevystřelilo. Myslím, že podobný názor mají i mnozí z více než 30 pozorných posluchačů, kteří se po skončení povídaní ptali na další a další podrobnosti, které se týkají jednotlivých pevností.
Několik fotografií z povídání s dr. Stehlíkem je přiloženo: Toto je galerie, jednou kliknout a obrázek se zobrazí jako náhled a ještě jednou kliknout a fotka bude v plné velikosti.