Knihovna se zavřela
Letní prázdninová knihovna – kavárna v kapli sv. Máří Magdaleny byla naposled otevřena v sobotu 29.8. před povídáním o secesi. Do knihovny letos hojně chodily kromě paní knihovnice Věry Perlínové i paní Zdena Klaubová, Vanda Hrdinové a Zdena Fejlková, které tvořily zdravé jádro sobotních odpolední v knihovně. Občas do knihovny také přišla Věra Kratochvílová. Příjemné posezení a probrání nejnovějších zpráv nejen z Kostelíka ale i z celého světa se již stalo tradicí. Věra Perlínová se pravidelně postarala o občerstvení, kávu, vodu a mléko a případně i o nějakou sladkost a při povídání hodinka rychle utekla. Je trochu škoda, že takovou možnost nevyužívají i další sousedé v Kostelíku, Bohatě vybavená dětská knihovna by mohla přilákat i další čtenáře, kterým nejsou písmenka úplně cizí.
Velmi děkujeme Věře Perlínové nejen za vedení knihovny ale i za přípravu kávy, sladkostí a udržování milé tradice.
Příště otevíráme v létě 2016.
Petr Wittlich vyprávěl v kapli o secesi
V sobotu 29.8. na konci prázdnin jsme měli možnost nejen naposled vrátit knížky do knihovny, ale také se něco velmi zajímavého dozvědět. Profesor Univerzity Karlovy a dlouholetý chalupář v Kostelíku Petr Wittlich si připravil povídání a spoustu obrázků o secesi, jejím vývoji, o jednotlivých školách a jednotlivých trendech v evropských městech, ale i na druhé straně Atlantiku. Všichni, kdo přišli do kaple, si mohli poslechnout na velmi zajímavé vyprávění o secesi, , o tom, z čeho toto slovo vzniklo a jaké může mít také další souvislosti. Pro mě bylo velmi zajímavé dozvědět se, že slovo secese, vlastně znamená vzpoura, odpor, protest a že secesionisté byli ti, kteří protestovali proti nějakým zaběhaným pořádkům.
Na téměř 100 snímcích jsme si mohli prohlédnout spoustu zajímavých secesních staveb, interiérů bytů, jednotlivých kusů nábytků, obrazů, grafik, plakátů z jednotlivých secesních škol v Evropě. Na povídání přišlo celkem 16 posluchačů, dva velmi hodní předškoláci a jeden pejsek. Děkujeme Petrovi Wittlichovi za jeho ochotu připravit si povídání a za poučené uvedení do krásného moderního století přelomu 19. a 20. století.