Překvapení na vyhlídce
Novináři někdy použijí frázi „z dobře informovaných kruhů jsme se dozvěděli“ a my tuto frázi použijeme také. Takže z dobře informovaných kruhů jsme se dozvěděli, že jeden člověk nápadně podobný jednomu konkrétnímu sousedovi z Kostelíka šel nedávno jednoho dne přes pole k vyhlídce a nesl sebou pytel.
Na vyhlídce i v jejím bezprostředním okolí jsme našli poté rozsypané zrní, které lze vykládat jako snahu o krmení prasat přímo na vyhlídce. Zrní jsme uklidili a pokud někdo potřebujete ještě něco pro slepice, můžete si dojít přímo na vyhlídku, zbytky tam jsou pořád.
Na této vlastně velmi komické historce je jedno zarážející. Jaký motiv může mít ten někdo „neznámý“, že mu stojí za to pokoušet se přilákat divoká prasata přímo na vyhlídku? Myslíte si někdo, že jim chce umožnit lepší rozhled do kraje? Ne, přeje si, aby prasata nebo další zvěř pokud možno poničila vyhlídku, zničila něco, co je velmi ceněné, co je zajímavé a co nikomu, ale opravdu nikomu v Kostelíku nebo kdekoliv jinde nevadí. Takový patologický přístup je opravdu zarážející a nevím, jestli mi toho „neznámého“ nemá být vlastně líto. Představa, že žije stále a trvale v nenávisti ke všemu pozitivnímu, co se okolo děje, každý večer se užírá a plánuje, jak bude dalším a dalším lidem škodit, je vlastně smutná. Pokud má někdo radost z toho, že způsobil škodu, žije opravdu hodnotný život.
V případě skutečného poškození vyhlídky se jedná o trestný čin poškození cizí věci podle trestního zákona. Zde je citace příslušného paragrafu. Důkaz prostřednictvím fotografie ze skryté fotopasti soudy běžně přijímají.
§ 228 Poškození cizí věci
(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.