Proč nechceme v Kostelíku dětské hřiště

Před Vánocemi možná někteří zaznamenali v zápise ze zastupitelstva, že zastupitelé souhlasili s podáním žádosti o grant na stavbu dětského hřiště v Kostelíku. Mezi svátky toto potvrdil i starosta Štiller a hned mluvil o umístění dětského hřiště buď v prostoru sušárny hadic u Okáčů nebo na návsi v místě, kde je zavezený rybníček.

Nerozumíme důvodům, proč zastupitelé ze Slabec chtějí umístit na náves v Kostelíku dětské hřiště a nesouhlasíme s tím. Rádi ale budeme kdykoliv diskutovat se starostou Slabec i s jednotlivými zastupiteli na toto nebo na jiná témata.
Velmi rádi také pomůžeme v těch akcích a těch plánech v Kostelíku i na Slabecku, které jsou zdůvodněné a které mohou alespoň částečně přispět k rozvoji celé obce.

Důvody, proč odmítáme dětské hřiště v Kostelíku:

1. Náves v Kostelíku patří mezi jednu z nejzachovalejších návsí ve středočeském regionu s dominantou kaple a se zachovalou stromovou zelení, zachovalými původními kamennými ohradními zdmi a bez dalších rušivých prvků. Nechceme tuto krásnou náves nechat zničit umělými hracími prvky dětského hřiště jako jsou skluzavka, houpačky nebo jiné prvky, byť by byly postaveny částečně v přírodních materiálů. Na náves v Kostelíku takové stavby nepatří.

2. Dětské hřiště je umělá náhražka volné přírody a slouží pro děti na sídlišti, které si nemohou sami hrát v přírodě. Proto jsou na dětském hřišti prvky, které imitují skutečné možnosti aktivní hry v přírodě a mají je nahradit. Opravdu je nutné do Kostelíka přinášet městské prvky a stavět „umělou přírodu“ na návsi?

3. V Kostelíku nejsou děti, které by si mohly na dětském hřišti hrát. V současnosti jsou v Kostelíku celkem 4 děti ve věku, kdy by mohly využít dětské hřiště. To je zdaleka nejvíce za posledních asi 20 let a při sledování počtu obyvatel i na dlouhou dobu maximum. Opravdu je potřeba pro 4 děti stavět dětské hřiště v hodnotě nejméně 100 000 Kč? Podle našeho názoru se jedná o naprosto nehospodárné plýtvání veřejnými prostředky a nechápeme důvody, proč by měl poskytovatel dotace takto plýtvat financemi. Jaké je využití dětského hřiště, je možné vidět v Modřejovicích, které jsou mnohem větší než Kostelík, ale na jejich novém dětském hřišti si děti skoro nikdy nechodí hrát.

4. Dětské hřiště umístěné na návsi bude opravdu velmi „bezpečné“. Z jedné strany vede hlavní silnice, z dalších dvou stran jsou místní komunikace. Bylo by zajímavé se zeptat maminek, které mají děti ve věku možného využití dětského hřiště, zda sami pouští svoje děti na náves si „hrát“ na dětském hřišti mezi třemi silnicemi.

Starosta Štiller argumentuje, že poloha hřiště není dosud upřesněna a že ve věci proběhne místní šetření. K čemu bude místní šetření, když dotace již bude schválena a teprve při projednání v místním šetření se ukáže, že Kostelík dětské hřiště nepotřebuje a nechce. Bude mít obec takovou odvahu a bude dotaci zase vracet poskytovateli? Když se OS Kostelík na své náklady rozhodlo doplnit chybějící stromy na návsi, před tím, než jsme k dílu přistoupili, jsme se šli zeptat pana starosty a pan starosta nás nutil vypracovat schématický nákres a po složité proceduře a bez jakéhokoliv zdůvodnění nám místo chybějících asi 8 stromů povolil vysadit pouze dva. Když se staví v Kostelíku hřiště, dozvídáme se to s křížkem po funuse a žádné dotazování o skutečné potřebě není nutné.

Se stavbou dětského hřiště nesouhlasíme a podnikneme všechny legální kroky k tomu, abychom takto zbytečné investici, která není nikomu k užitku v Kostelíku, zabránili.

Pokud nás chcete podpořit, můžete společně s námi podepsat petici proti výstavbě dětského hřiště. Petice je k dispozici u Petra Klauba, Milana Leta, nebo Radima Perlína. Petici v souladu s petičním zákonem předáme zastupitelům Slabec na příštím jednání.

Text petice je umístěn zde v příloze.  petice dětské hřiště

Milan Let

Petr Klaub

Radim Perlín

Přílohy

  1. Kostelík – ne malá, ale malinká vesnička na Rakovnicku. Přestože je tak malinká, že si její obyvatelé „vidí do talíře“,tak je rozdělena na dva názorové tábory. Nejsem „chatařem“ v Kostelíku dlouho, ale přesto vím, že do roku cca.2008, kdy v obci bylo založeno Občanské sdružení , tak usedlíci, chalupáři i chataři pospávali za plotem svých nemovitostí, sázeli kytičky, někdo občas posekal trávník na návsi a to bylo asi tak všechno. Někomu to vyhovovalo, někomu ne a ti druzí chtěli změnu – slovo dalo slovo a prvním impulsem k životu bylo založení úvodem zmiňovaného Občanského sdružení. A začaly se na návsi dít věci do té doby nevídané – koncerty v létě i o vánocích, otevření knihovny, vybudování vyhlídky na řeku, zřízení boxů na biologický odpad, vysázení stromků u kaple, umístění sošky sv.Máří Magdalény na její půcvodní místo v průčelí kaple., společné výlety na kolech a pěší výšlapy po okolí. Malinká vesnička Kostelík začala žít i o víkendech , začalo se o ní psát v regionálním tisku. Z důvodu této činnosti začala růst mezilidská hradba : na jedné straně ti, kteří do té doby „jenom“ sekali trávu na návsi a na druhé straně ti, kterým to nestačilo. Ti první nosí na hradbu kameny ztvrdlé záští a snad i závistí, ti druzí ji bourají s rukou nataženou ke spolupráci.Nedaří se, zášť a snad i ta závist přerůstá v osobní napadání , padají invektivy nehodné slušného člověka. Přestože členové Občanského sdružení financují svoji činnost tzv.“ze svého“, bez dotací a bez zatěžování obecního rozpočtu, tak je jim tato činnost vytýkána. A vznikají tzv.“truc akce“, ovšem s požadavkem na obecní úřad „zaplaťte, postavte“, na příklad dětské hřiště za 200.00,-Kč.Jistá část „starousedlíků“ nemůže zkousnout to, že již nejsou tou dominantní veličinou , na kterou je před rokem 1989 pasovala „strana a vláda“, nemohou zkousnout to, že jiní mohou mít jiný názor než ten jimi vnucovaný . Nemají argumenty, nemají nápady, nemají zájem o sousedskou spolupráci a tak staví zeď – mezi lidmi , mezi zdravým rozumem a hloupostí. Snad i mezi steskem po minulosti a děním v současnosti.

  2. Podle mého názoru by bylo mnohem prospěšnější instalovat na návsi
    ještě alespoň jednu lampu, zvlášť když tady došlo v loňském roce
    k několika vloupáním. Po setmění náves bez baterky nepřejdete.

  3. Dobrý den,
    mám obdobné zkušenosti s činností občanského sdružení v Rousínově, jaké popisuje p.Tupý, část vsi se snaží, vymýšlí, s nadšením a dobrovolně nápady realizuje a část buď vůbec nijak nereaguje nebo je přímo proti.
    Mne to vždycky dost zdrtí,přestože se říká, že “ není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem“.
    Chci vám ale říct, že v Rousínově je též zbudováno od loňska dětské hřiště z grantu Městyse Slabce a zdá se, že obyvatelé jsou s ním spokojeni. Zde bydlících a hrajících si dětí je asi 8, ale o víkendech a na prázdniny přijíždějí chalupáři s dětmi a vypadá to, že děti i jejich rodiče jsou hodně rádi, že tu hřiště je.Rousínov je vesnickou památkovou zónou,dlouze jsme umístění hrací sestavy konzultovali s památkáři a nemáme pocit, že by moderní prvky působily u nás příliš rušivě.
    Myslím, že obecní úřad jednal v dobré víře, aby se ke všem částem Slabec zachoval stejně a ani ho nenapadlo, že by hřiště bylo někde nežádoucí.
    Ty čtyři hrající si děti a jejich rodiče by třeba byli hřištěm nadšení…
    Promiňte, pokud jsem vás naštvala, ale považovala jsem za nutné sdělit naše zkušenosti.
    S pozdravem Ludmila Faflíková,OSR

  4. Paní Faflíková,
    díky za názor, vážíme si každého, kdo je ochoten o problému diskutovat a má na věc názor.
    I já si myslím, že městys Slabce jednal v dobré víře, jenom prostě nedomyslel všechny souvislosti.
    Mělí jsme na návsi v sobotu místní šetření a myslím, že se na jednání leccos vyjasnilo.
    s úctou
    Radim Perlín OS Kostelík

  5. Tak jsem si přečetl „zápis“ (???) z místního šetření ! Nejenom jednou, ale dvakrát a třikrát, protože mi v tom zápise stále něco podstatného chybělo a nevěděl jsem co. Pak jsem na to přišel : chybí tam zmínka o tom,že bylo krásné sluněčné počasí – pak by ten zápis obsahoval alespoň něco naprosto jasného !! Přeji hezké dny – s usměvavým sluníčkem a bez zamračených tváří – a bez nic neříkajícího zápisu !

Komentáře jsou uzavřeny